Powołaniem naszej wspólnoty „W trosce o Kościół z Maryją” jest organizowanie nocnych czuwań na Różańcu. Inspirujemy kapłanów, osoby konsekrowane i wiernych do wspólnej modlitwy. Odmawiamy Różaniec w kościołach, sanktuariach, kaplicach, do których prowadzi nas Maryja i w ten sposób odpowiadamy na Jej wezwania do modlitwy, ofiary i pokuty: „Módlcie się, wiele się módlcie i składajcie ofiary za grzeszników. Wiele dusz idzie do piekła, albowiem nie mają nikogo, kto by składał ofiary i modlił się za nie” (Fatima 19 sierpnia 1917 roku). Chcemy, tak jak ci, którzy przynieśli Panu Jezusowi paralityka (Mk 2,5), przynosić Mu w naszych sercach inne osoby w nadziei, że On widząc naszą wiarę, odpuści im grzechy. Nasze nocne czuwania ofiarujemy za nawrócenie grzeszników i jako wynagrodzenie Niepokalanemu Sercu Maryi. Nie są próbą zasłużenia na nasze zbawienie, ale troską o zbawienie drugiego człowieka.
Naszym patronem jest Św. Antoni, który całe życie pragnął męczeństwa. Nocne czuwania na Różańcu, spędzenie całej nocy w zimnym kościele są również niczym innym, jak ogromnym poświęceniem i to jest najważniejsza rzecz, która nas z nim łączy.
Czuwania na Różańcu rozpoczynają się zazwyczaj po Mszy Św. wieczornej o 18.00 w sobotę do 7.00 w niedzielę. Mogą też odbywać się w inne dni tygodnia. W czasie odmawiania Różańca jest wystawiony Najświętszy Sakrament. Modlimy się NA GŁOS bez przerwy przez całą noc, co jest nawiązaniem do Jerycha Różańcowego, od którego się wszystko zaczęło. Każdą tajemnicę rozważamy w ciszy przez kilka minut. Po każdej części Różańca śpiewamy tradycyjne Pieśni Maryjne. Pierwszą część Różańca rozpoczynamy Składem Apostolskim, pozostałe zaczynamy od tajemnic i zawsze kończymy „Pod Twoją obronę”. Zazwyczaj modlimy się dwanaście godzin, ale zdarza się, że nocne czuwanie trwa krócej. W poszczególnych kościołach jest to uzgadniane indywidualnie z księdzem proboszczem.
Różaniec Święty odmawiamy z miłością, uwagą i dostojeństwem należnym tej modlitwie. Na koniec nocnego czuwania omawiamy Potężna Niebios Królowo i Pani Aniołów.
W niektórych kościołach nocne czuwania odbywają się systematycznie, pięć razy do roku:
- Październik w intencji skruszenia murów zła w małżeństwach i rodzinach,
- Grudzień w intencji kapłanów i powołań kapłańskich
- Marzec intencji naszych dzieci i młodzieży, w intencji dzieci nienarodzonych
- Maj w intencji naszej Ojczyzny, w intencji pokoju w Polsce i na świecie
- Lipiec w intencji naszych parafii, w intencji wiernych i kapłanów naszej parafii, w intencji wiernych i kapłanów naszej diecezji.
Miejsca, gdzie dotychczas odbywały się nocne czuwania na Różańcu
Dlaczego modlimy się nocą przed Najświętszym Sakramentem?
Dodaj komentarz